ÖNKORMÁNYZAT / Projektek / Természeti kincseink nyomában – az Őrség és a Rábamente integrált turisztikai fejlesztése

2024-03-18 13:47:42

 Projekt megnevezése: Természeti kincseink nyomában – az Őrség és a Rábamente integrált turisztikai fejlesztése

Kedvezményezett neve: Körmend Város Önkormányzata (konzorcium vezetője) és Őriszentpéter Város Önkormányzata (konzorciumi tag)

Szerződött támogatás összege: 272.414.565,- HUF

Támogatás mértéke: 100 %

Projekt azonosító száma: TOP-1.2.1-15-VS1-2016-00003

A projekt befejezési dátuma: 2023.11.30.

Projekt tartalmának bemutatása:

Az Őrségben található Őriszentpéter, valamint a Rába völgyében a Pinka-folyó torkolatában fekvő Körmend kiemelkedő földrajzi adottságokkal rendelkezik. A két települést és mikrotérségüket természeti és kulturális értékei predesztinálják vonzó és kiemelkedő turisztikai desztináció kialakulására. Az egymáshoz közel fekvő településeket egyedülállóvá teszi, hogy közúton 28 kilométer választja el őket, mégis Magyarország különböző tájegységeihez tartoznak. A projekt célja az volt, hogy konzorciumi együttműködésben létrejött egy virtuális "híd”, mely összeköti az Őrséget a Rába-völggyel. A projekt révén, az Őrség és a Rábamente térségét oly módon kapcsoltuk össze, hogy a turisztikai fejlesztések tematikus csomagjainak kialakításakor figyelembe vettük a helyi sajátosságokat és a célcsoportok igényeit egyaránt.

Megvalósított tevékenységek, attrakciók:


A konzorciumi tag, Őriszentpéter esetében a meglévő, jelenleg Magyarszombatfán található Őrségi Vadászati Kiállítás Őriszentpéterre történő áttelepítése valósult meg. A Kiállításon a Magyarországon élő vadászható állatfajok trófeái mellett láthatóak az Őrség faunájában honos madarak és nem vadászható kisemlősök egész sorának preparátumai, így remek lehetőség nyílt a természet és az ember szinte háborítatlan összhangjáról méltán híres Őrség élővilágába történő bepillantására. A projekt keretében a kiállításnak helyet biztosító, korábban jelentősen leamortizálódott, helyi védelem alatt álló épület külső-belső felújítására, akadálymentesítésére és energetikai korszerűsítésére került sor.

Rendezvények alapvető infrastrukturális hátterének fejlesztésével (gyepköves térkő) az Őriszentpéter város számára kiemelt hírnévvel bíró – regionális, országos jelentőségű – rendezvények számára (pl. Őrségi Vásár, Őrségi Tökfesztivál stb.) a méltó környezet a projekt megvalósításával biztosítottá vált. Korábban a rendezvények háttérinfrastruktúrája csak részben volt biztosított, időjárásnak erősen kitett helyszínnel. A tér rendezésével ezen problémák megoldásra találtak. A vásártér gyepkövezési feladatai közel 200 négyzetméter alapterületen valósult meg.

Az őriszentpéteri fejlesztés leírása
Bővebb információk: https://oriszentpeter.hu/top-1-2-1-15-vs1-2016-00003-termeszeti-kincseink-nyomaban-az-orseg-es-a-rabamente-integralt-turisztikai-fejlesztese/

Képek az őriszentpéteri fejlesztésről

Az aktív turizmushoz kapcsolódó fejlesztések, természetes fürdőhelyek turisztikai infrastruktúrájának fejlesztése révén a Rába part közkedvelt szakaszának kulturált fürdőhellyé alakítása történt meg, szociális helyiségekkel, lidós partszakasszal, valamint az aktív sportos strandélet és kikapcsolódási lehetőségek infrastrukturális feltételeinek megteremtésével. Az érintett területen az alábbi új játszóeszközök került beszerzésre és telepítésre: többfunkciós torony csúszdával ütéscsillapító burkolattal, függesztett hinta, krokodil egyensúlyozó rugós játék, egyensúlyozó mászóka, mérleghinta, valamint rugós játék.

A korábbi kosárlabda pálya felújításra került, a terület feltöltésével, így multifunkcionális sportpályává alakult, 26x14 m nagyságú EPDM burkolat borítással, 24x12 méter nagyságú játéktérrel.

A pálya alkalmas grundfocihoz, kosárlabdára, röplabdára, illetve teniszlabda játékokhoz. A pálya tartozékaként beszerzésre került 2 darab kiskapu, 2 darab fix kosárpalánk, 1 darab röplabdaháló szett. A pálya körül labdafogó háló került kialakításra.

A strandi funkciókat kiegészítve, a terület észak-keleti részére beton burkolat készült, amelyen elhelyezésre került egy 4 fülkéjű fa és fém szerkezetű öltöző építmény. A strand területén 1 db szabványnak megfelelő akadálymentes parkoló került kialakításra, térkőburkolattal. A térkőburkolaton elhelyezésre került még pihenőrész és a hulladéktároló konténer süllyesztett szegéllyel.

A strand területén elhelyezésre kerültek még támlás padok, hulladékgyűjtők, nyugágyak, hatállásos kerékpártárolók. A terület növényállománya is megújult, a strandra a vízparti ligeterdők hangulatát idéző, őshonos fafajokból fák és cserjék kerültek elültetésre, valamint a gyepfelület felülvetéssel újult meg.

A strand elemeként kulékavics ágyazattal elhelyezésre került egy 3 zuhanyfejes és 1 lábmosóval ellátott kültéri zuhanyoszlop, valamint 1 db szolár kapszula, ivókúttal.

A szabadidő aktív eltöltését biztosítja és rendezvények helyszínének fejlesztését szolgálja a jelenlegi szabadidőcentrum területének megvalósított fejlesztése, melyek az önkormányzati ingatlanok fenntartható hasznosítását segítik elő a jövőben. Ökoturisztikai fejlesztések keretében környezetbe illő pihenőhelyek létesültek, vízvételi lehetőséggel, szelektív hulladékgyűjtés lehetőségének, illetve főzőhelyek kialakításával, valamint kerékpárosbarát szervizponttal. A növényzet felújítása során a vízparti környezetre jellemző honos növények telepítése történt meg, a lombos fa és cserje állomány tekintetében egyaránt. A területen elhelyezésre került 2 darab tűzrakó, 3 darab piknik asztal 6 darab lócával, 4 darab hulladékgyűjtő, 5 darab támlás pad, 8 darab rönkpad, 1 darab ivókút, és 20 darab kerékpártároló, valamint további 2 darab lóca.

Az új attrakciók közvetlen környezetének fejlesztésére is sor került a pályázatban: a kiszolgáló utak, parkolók és közlekedési kapcsolatok átszervezésével, megújításával. A Rába-parti területek megközelítését biztosító murvás út a Bárkaház és a strand területe közötti szakaszon felújításra került. Az út menti degradált felületek finom tereprendezése, majd gyepfelületek felújítása is megtörtént.

A vízi turizmus kiszolgálása a térség természeti adottságaira épülő aktív turisztikai kínálatának bővítése érdekében a Rába folyón a vízi sporteszközök számára kikötőhely épült, annak megközelítését célzó területrendezéssel, komplex vízitúrázók igényeit kiszolgáló fejlesztések, pedig a Bárkaház szolgáltatásainak fejlesztésével valósult meg. A kikötőhely a meglévő vízi álláshoz kapcsolódóan, egy 14 m2 felületű, négy vörösfenyő cölöpökkel és gerendákkal, továbbá hajópadló borítással új vízi állásként épült meg. Ezen munkarész keretében kialakításra került egy vízóra akna, valamint egy közkút is. A Bárkaház területén fásítás történt, talajcserével, illetve térkő burkolat kiépítése történt meg, melyen fedett kiülők és új öltözőfülke került elhelyezésre, kerítéssel, kapuval.



Projekt indító sajtóközlemény

Képek a beruházásról:
Ökocentrum udvarának fejlesztése
Rába partszakasz fejlesztése
Víziállás fejlesztése

Projekt (B) tábla fotók >>>1<<<   >>>2<<<
Projekt (D) tábla fotók >>>1<<<  >>>2<<<

Projekt záró sajtóközlemény
 

Eseménynaptár

Hírek, aktuális

2024-03-18 15:14

Ovilátogató

Dienes Lajos Katolikus ÓvodaTovább

2024-03-18 11:41

Körmendi bemutatkozó Győrben

"Körmendi fotós szemmel"Tovább

2024-03-18 09:18

Megjelent a Körmendi Híradó

XXII. évfolyam 3. számTovább

További hírek

Kövessen minket Facebookon is Felhívások Értesítések

Partnereink