Körmend - ahol mindig jó együtt lenni
Projektek TOP PLUSZ

Hírek, aktuális / Lumbágó és isiász – terítéken korunk népbetegségei

2025-06-08 10:50:14
Lumbágó és isiász – terítéken korunk népbetegségei
 
A közelmúltban a Sissy Egészségközpont munkatársa, Nyári Sarolta gyógy- és sportmasszőr, nyirokmasszőr, gerinctréner tartott előadást a Paracelsus Gyógyszertárban (képünkön). Sokan érdeklődtek, ezért szeptember 24-én megismétlik. 



– Márciusban keresett meg dr. Huszár Gáborné, a Paracelsus Gyógyszertár vezetője és unokája, Huszár Ádám azzal, hogy az Országos Patika Nap alkalmából tartsak előadást. A felkérésnek örömmel tettem eleget. Gyorsan elkelt a  rendelkezésre álló harminc hely, a jelentkezők között több korosztály is volt, aminek nagyon örültünk, azt pedig külön megtiszteltetésnek éreztük, hogy két háziorvos is érdeklődéssel hallgatta az előadást – tudtuk meg Nyári Saroltától. Aki  azt is elmondta, hogy olyan egészségügyi problémákról beszélt, amelyek sokakat érintenek és érdekelnek. A gerincproblémák taglalása kapcsán az előadó anatómiával kezdett, elmondta mit jelent a dupla S görbület, emellett arról is szó esett, hány porckorongja, csigolyája és gerincvelői idege van az embernek. Az életkori gerincrendellenességek témakörben a spina bifi dáról, vagyis a hasadt gerincről is beszélt a szakember, ami egy születési rendellenesség. A lumbarizáció szintén egy veleszületett elváltozás, amelyben az első keresztcsonti csigolya nem egyesül a keresztcsont többi részével, hanem egy további ágyékcsigolyaként jelenik meg. Volt szó autoimmun eredetű gerincbetegségekről, így  Bechterew-kórról is, ami a gerincvelő ízületeinek gyulladását okozza, és súlyos, krónikus fájdalomhoz és kellemetlenségekhez vezet. Nyári Sarolta érintette a legygyakoribb gerincpanaszokat is, így többek között a lumbágót, amely az alsó gerinctáj vagy a gerincoszlop feletti területeken jelentkezhet. Az isiász – más néven ülőideg-gyulladás, ülőidegzsába – a modern kor, vagyis az ülő ember betegsége, amely szintén sokaknál előfordul. Zárásként az ergonómia – az  ember, gép és munkakörnyezet kapcsolatát vizsgáló tudományág – került fókuszba. – Olyannyira érdekes és izgalmas volt a téma, hogy szeptember 24-én megismételjük, azután pedig bizonyos rendszerességgel más kérdéskörökkel is  foglalkozunk majd. Célunk, hogy minél több ember hallja ezeket a fontos információkat, hiszen a betegségeknél a korai felismerés döntő fontosságú a gyógyulás szempontjából – mondta végül Nyári Sarolta.

sam
Fotó: Jámbori Tamás
Körmendi Híradó



 

Eseménynaptár

Hírek, aktuális

2026-06-08 09:14

Nyári diákmunka

25 év alatt szja-mentesenTovább

2026-06-08 08:57

XXV. Jubileumi Fazekasnapok

MagyarszombatfaTovább

2026-06-08 07:54

Várjuk Önt is a Széchenyi Programiroda kontaktpontjában!

Időpontfoglalás: +36-20-235-6995Tovább

2026-06-07 08:13

Emberek körülöttünk - fotókiállítás

Körmendi alkotókkalTovább

További hírek

Kövessen minket Facebookon is Felhívások Adatok

Partnereink