Hírek, aktuális / Kisbolygó is őrzi emlékét

2024-09-23 08:53:36
Kisbolygó is őrzi emlékét


A Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány idén elhunyt elnökéről, Tuboly Vince (1956 – 2024) tiszteletére a Nemzetközi Csillagászati Unió elnevezett egy kisbolygót. Az aszteroida sorszáma 231571, az elnevezése: Tubolyvince. Majdnem 5 év alatt kerüli meg egyszer a Napot. 2008. október 22- én fedezte fel a Piszkéstetői Obszervatóriumból Sárneczky Krisztián és Kárpáti Ádám.

Tuboly Vince nagy tiszteletnek örvendően több mint öt évtizeden át természettudományokat, csillagászatot népszerűsítő, ismeretterjesztő munkát folytatott élete végéig. Élvezetesen tartotta a bemutatókat és előadásokat. Csendes, jó humorú emberként ismerhettük meg. 1956-ban Körmenden született, de Hegyhátsálon élt. 1971-ben a csillagászat iránti érdeklődését egy újságcikk indította el. Jó barátját, Horváth Tibort, a Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány jelenlegi elnökét, korábbi titkárát is ő „fertőzte meg” fiatal korában a csillagászattal.

Vince az első magyar üstökös észlelési hálózat szervezője is volt. 1976-tól kezdődően egy évtizeden át  írt és adott ki magyar és részben angol nyelvű csillagászati folyóiratokat. A még stenciles gépírással sokszorosított lapok neve Comet Journal (1976-1979), Üstökös Körlevél (1981-1982) és Üstökös (1983- 1986) volt. A folyóiratok valódi minőségét talán az is alátámasztja, hogy antikváriumokban a mai napig több példányuk elérhető! A folyóirat készítése 1979 februártól két éven át szünetelt a sorkatonai szolgálata idején.


Vince a beszélgetései folyamán Comet Journal néven említette általánosan a folyóiratait. Tuboly Vince 1981-től dolgozott a körmendi Faludi Ferenc Könyvtárban, ahol összetett feladatai voltak a gazdasági ügyintézéstől az informatikai munkáig. Az 1980-as években sok munkát fektetett a könyvtár számítógépes rendszerének megvalósítására. Ezt a tudását később az alapítvány vezetése folyamán és a csillagvizsgáló weblapjának adminisztrálásakor is sikeresen alkalmazta. 1980-as években színvonalas ingyenes csillagászati szakkört tartott diavetítővel, fóliavetítővel, táblával és akkori saját távcsövével a körmendi művelődési házban.
Az 1990-es évek végén jött Hegyhátsálon az ötlet egy egyedi, nyilvános csillagászati bemutatóhely létesítésére. Egy amatőrcsillagászok között is keringő belső történet szerint „az 1999-es napfogyatkozás idején adták ismerősök az egyik első ötletet egy egyesületi vagy alapítványi bemutató csillagvizsgáló létesítésére”. Gyakorlatilag ekkortól kezdődött meg a tényleges tervezés-szervezés, és az alapítvány létrehozásának első lépései.

2002. november 10-én létre jött Hegyhátsálon a Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány, melyet Horváth Tiborral közösen és több segítő baráttal együtt sikerült megvalósítania. Az első évek folyamán még a tervezett csillagvizsgáló számára csak egy füves telek volt az alapítvány tulajdonában. Ezt a területet egy kerítés vette körbe és a helyi amatőrcsillagászok körében a „birtok” névre hallgatott.
 


 

A 2003-as nagy Mars-közelség idején több mint 600 érdeklődő volt jelen a birtokon a sok-sok felállított távcsővel tartott bemutatáson. Ez olyan nagy létszám volt, hogy a polgárőrségnek és a rendőrségnek is segítenie kellett a helyi forgalom irányítását. Ennek oka, hogy a 76-os számú főút annak idején még a falun haladt át és dugó keletkezett az oda érkezők miatt, ami az átmenő forgalmat is zavarta az éjszaka folyamán.Az eseményt segítő személyek közül a mai napig sokan inkább 900 felettire becsülik a részvevők számát.
Én még a körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjaként, 2004 őszétől kezdve 2005 őszéig a Pannon Lapok Társasága akkoriban egyszerűen Séta (Sajtó és Tanulás) névre hallgató diákújságíró programjában vettem rész. Néhány kivételtől eltekintve mindig csillagászati témájú cikkeket írtam. Vince segítette ezek megírását. Segített abban is, hogy hol találok magyar és idegen nyelvű weblapokat, könyveket,  folyóiratokat az írásaim elkészítéséhez. Tanácsokat adott, hogy milyen módon lehet élvezetesebbé tenni egy csillagászati témájú cikket. Vince kiemelkedően fontos munkát végzett az alapítvány számára a pályázatírásokkal és azok elszámolásának elkészítésével. Nagyrészt az általa megírt pályázatok segítségével 2005. május 28-án sikerült felavatni az első Hegyháti Csillagvizsgálót. Ez a jelenlegi 76-os főútról is látható nagyméretű letolható tetejű fehér bádogépület. Ez adott otthont a jelenlegi főépület kupolájában található 50 centiméteres főtükörrel rendelkező számítógép vezérelt Ritchey-Chrétien-távcsőnek.
Az egyik első és máig is aktív együttműködési megállapodás 2005. november 19-én jött létre az alapítvány és zalaegerszegi székhelyű Vega Csillagászati Egyesület között, melyet Tuboly Vince, mint az alapítvány elnöke, illetve dr. Csizmadia Szilárd, mint a VCSE elnöke írtak alá. Az évek folyamán egyre több együttműködési szerződés jött létre más szervezetekkel. 2006. május 6-7-én a tudományos Nemzetközi Üstökös Konferencia volt Körmenden, melynek a polgármesteri hivatal adott otthont. Vince a konferencia szervezésében és lebonyolításában nagyon aktív szerepet vállalt.
Hosszú évek fáradalmas munkája után 2012-ben nyílt meg a jelenlegi főépületével a Hegyháti Csillagvizsgáló, az alapítvány tagjai és támogatói segítségével és Vince elnöki tevékenységével. Az ismeretterjesztés részét képezte az is, hogy az alapítvány tagjaival Tuboly Vince főszerkesztői munkájával több könyv és látványos színes nagy fali naptár is kiadásra került. 2008-2016-ig a csillagvizsgálóban több fénykép és festmény kiállítás főszervezője volt.


 
A munkája elismeréseként 2016-ban az Év kiváló elnöke díjat kapta egy civil szervezettől. Az évek folyamán sok újságnak, rádiócsatornának számolt be csillagászati témájú kérdések esetében. Élete folyamán több más csillagvizsgálónál, tereken, utcákon, parkokban is tartott, csillagászati távcsöves bemutatót vagy éppen előadást. Az utóbbi két évtizedben a fő megfigyelési témáit főleg különleges csillagászati kamerákkal és egy tükörreflexes fényképezőgéppel rögzítette.
Fotografikus észlelései folyamán üstökösök, kisbolygók, nyári meteorok, nóvák, szupernóvák, változó csillagok, nagy saját mozgású csillagok, a Nap és a Hold voltak a fő témái. Lelkesen szeretem mesélni, hogy réges-régen Vince Magyarországon elsőként észlelt egy üstököst. Bizonyos értelemben felfedezte azt az üstököst, csak akkorra már a Föld másik részéről más csillagászok előbb észlelték, így sajnos nem lett ő az üstökös hivatalos felfedezője.
Több mint öt évtized alatt több mint tízezerre lehet becsülni, hogy hányan is vettek rész Tuboly Vince előadásain, bemutatóin.

HEGYI NORBERT
Fotó: Jámbori Tamás
Körmendi Híradó


 

Eseménynaptár

Hírek, aktuális

2024-12-05 11:02

Világjárók Körmenden

Sziget az óceán közepénTovább

2024-12-05 08:39

Újra megnyit a körmendi tanuszoda

Nyitvatartási időpontokTovább

2024-12-04 15:33

Beteljesedett jövendölések

Adventre hangolódvaTovább

2024-12-04 11:08

Pályázati felhívás

intézményvezetői beosztás betöltéséreTovább

2024-12-04 09:38

Sinkovits Imre Filmszínház műsora

2024. december 5. – 2024. december 11.Tovább

További hírek

Kövessen minket Facebookon is Felhívások Adatok

Partnereink