Hírek, aktuális / BBÁ könyv

2025-02-16 10:08:58
BBÁ könyv – Emlékezni, nyomot hagyni az utókornak

Vörös bársony süvegem címmel jelent meg az a kötet, amely a Béri Balogh Ádám Táncegyüttes történetét dolgozza fel az 1968-as alapítástól 1983-ig. Az archív fotókkal gazdagon illusztrált  könyvet Korbacsics Tibor és Margittai Endréné Böröndy Rozália mutatta be a Csaba József Honismereti Egyesület rendhagyó Várostörténeti Akadémiáján, a magyar kultúra napjához kapcsolódva.


Korbacsics Tibor művészeti vezető – a kötet szerkesztője – az alakulás után két évvel, 1970 márciusában került a tánccsoporthoz. Mint mondta, az alapítás óta eltelt évtizedek összegzésre, értékelésre, és nem utolsósorban emlékezésre késztetik az embert, ilyen indíttatásból készült el a Vörös bársony süvegem című kiadvány is. – Fontosnak tartottuk írásba foglalni az  eseményeket, a különféle történeteket, hogy nyomot hagyjunk az utókor számára. Erre nincs is jobb lehetőség egy könyvnél. Ez az első rész, de tervezzük a folytatást. Jó lenne az 1983 utáni időszakot is a nagyközönség elé tárni. A könyv címe nem véletlen: névadónk, Béri Balogh Ádám nótájának első sorát választottuk – mondta a szerkesztő. Margittai Endréné Böröndy Rozália, a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola egykori ének-népművelés szakos hallgatója szakdolgozatot írt az 1980-as évek elején az együttesről, tulajdonképpen ez adja a kötet vázát.
A könyv első részében szó esik arról, hogy a Béri Balogh Ádám Táncegyüttes 1968-as alapítását megelőző időkben is zajlott néptánc oktatás Körmenden, iskolai és egyéb keretek között, Hiller Imréné Sziszi néni jóvoltából. A néptáncos élet a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikumnak – a későbbi főiskolának – köszönhetően indult be igazán, a szervezés mozgatórugói Hajdu Pál és barátai voltak. A tánccsoport tevékenysége 1978 és 1989 között teljesedett ki: a város hivatalosan átvette az együttest, biztosítva a működés feltételeit. Helyszínnek a Művelődési és Ifjúsági Központot jelölték ki, egy fő önálló státuszszal, önálló költségvetéssel. A könyv külön fejezetet szentel a nagy elődöknek, a meghatározó személyiségeknek: Pintér Pálnak, Antal  Lászlónak, Fodor Ernőnének és Horváth Györgynek.


 
Acsay Lajos a cseh kapcsolat (Roznov, Radhost Táncegyüttes) alakulásáról mesél el részleteket, személyes élményeket. A következő részből megtudható, miért éppen Balogh Ádám kuruc  brigadéros nevét vette fel az együttes, emellett számos külföldi és hazai szereplés is megelevenedik a könyv lapjain. A kötet küllemében és tartalmában is nívós, fotóanyaga páratlan, sőt Körmend története szempontjából felbecsülhetetlen értékű. A könyvbemutató után egy nappal újabb programra hívta az érdeklődőket a Béri Balogh Ádám Táncegyüttes. A Sinkovits Imre Filmszínházban telt ház előtt vetítették le a Táncból katedrálist című dokumentumfi lmet, amelyet Boros Ferenc, Horváth Zoltán és Kozma Gábor készítettek az együttes fennállásának ötvenedik évfordulójára. A fi lm hűen tárja a nézők elé a BBÁ-s életérzést, a kicsi és felnőtt táncosok szimbiózisát, a közösség erejét, valamint a hagyományőrzés, az átörökítés jelentőségét,  pótolhatatlanságát.

További képek >>>itt

T.J.
Fotó: Jámbori Tamás
Körmendi Híradó


 

Eseménynaptár

Hírek, aktuális

2025-03-21 11:30

Tájékoztató

Szakrendelések előjegyzésérőlTovább

2025-03-21 10:42

Meghívó emlékezésre

Körmend bombázásának 80 éve közel hatvanan estek áldozatul Tovább

2025-03-21 10:32

Városi Televízió műsorajánló

06. Körmendi BöngészőTovább

2025-03-21 09:53

Pályázati felhívás

Körmend Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2025. évi elkülönített pénzalapjáraTovább

2025-03-21 09:37

Meghívó kiállítás megnyitóra

"PONT - 2024"Tovább

További hírek

Kövessen minket Facebookon is Felhívások Adatok

Partnereink