Alkotni jó, az alkotást megmutatni öröm!
Az alkotás pozitív hatásai bizonyítottan jót tesznek az emberi léleknek. A mű létrehozását megelőző időszak gondolkodásra készteti a művészt, lelkének egy darabját teszi az alkotásokba.
A Körmendi Kulturális Központ, Múzeum és Könyvtár idén ismét lehetőséget adott a Körmenden élő, dolgozó, vagy innen elszármazott amatőr alkotóknak, hogy 2024. július 13. és augusztus 11. között bemutassák alkotásaikat a kulturális központban. A Született tehetségek című kiállítást az intézmény igazgatója, Hadnagyné Vörös Márta nyitotta meg. Köszöntőjében kifejtette, az amatőr művészeti tevékenység az aktív művelődés egyik legfontosabb formája. Az amatőr és profi művészet nem különíthető el a művek oldaláról: művészeti értéket kedvtelésből dolgozó alkotó is létrehozhat, és a professzionalitás sem biztos előfeltétele a művészeti érték létrehozásának. Mind az amatőr, mind a hivatásos művészeti tevékenység csak bizonyos szinten felül válik művészeti értékalkotóvá. Az amatőr művész – tudatosan vagy ösztönösen – önnevelési folyamat részesésévé válik, éppen ebben az emberformálásban rejlik az amatőr művészet egyik fő társadalmi funkciója a közösségformálás, az esztétikai értékek létrehozása mellett. Az öntevékeny művészeti tevékenység egyéni és csoportos formái igen nagy jelentőségűek a személyiség fejlesztésében, ezen belül is az innovációs kreatív képességek, készségek felébresztésében, fejlesztésében, gyakorlásában. A kiállításon bemutatkozó alkotók a kamaszkorútól a már szépkorúnak tekinthetőkig több korosztályt képviselnek a műveikkel. Egyenként mutatta be őket.
Horváth Ketrin munkái nyitják a sort. Ábrázolásai életkorát meghaladók, a rajzokon a fejlődés is jól nyomonkövethető. Ketrin itt, Körmeden, a gimnáziumban folytatja ősztől tanulmányait, amely intézmény megfelelő bölcsője az ábrázoló művészeteknek is.
Varga Rita ceruzarajzai az árnyékolásokkal játszanak, a szürke árnyalatai plasztikussá teszik a képeket. A képekben a rend, a rendszer, ám ezzel együtt az egyhangúság megtörésének vágya jelenik meg.
Bedics Erika síkban és térben megmutatja személyiségét, az élet igenlését, a világ felfedezését. Tárgyai pedig valami ősi életrevalóságról vallanak.
Winterné Hegyi Hajni képei színesek, vidámak, és leginkább az ábrázolás realisztikus módját mutatják, hiszen az élethűségre törekedett azok festése közben.
Major Lívia fotói a téma mellett arra törekszenek, hogy másként láttassa a minket körülvevő, épített világot.
Andorka Alíz kiforrott technikája lenyűgöző, aprólékos kidolgozottsága már-már fotografikus.
Károlyi Barnabás fotói a természetbe kalauzolnak minket.
Molnár Anita képei a női lélek rezdüléséről vallanak.
Köbli Csaba már többször megmutatta festői tudását. Most azokat az embereket, karaktereket mutatja meg nekünk, akik városunkban e házak falai között élnek, és akiket a mindennapokból így, vagy úgy mindannyian ismerünk.
Herczeg Zoltán kiforrt művészetének két kicsiny szeletét mutatja meg nekünk. Mindkettő az alkotó belső békéjét ábrázolja,
Horváth Niki is a jövő művésznemzedéke, portréi egyéni látásmódot tükröznek, az alkalmazott grafika pedig jól láthatóan már most kijelöli életútját.
Poór Veronika a múlt kútjába tekint, amikor a kazettás mennyezetű templomok mennyezetéből mutat meg nekünk néhány darabot.
Panta Zoltán kisplasztikái, szobrai az építés technikájával készültek. Ő meglátja a tekeredő láncban, a csavar patinás spiráljában, a kiszuperált esszcájgkésben az új életet.
Auer Miklós, aki lassan mindenki Miki bácsija lesz életét átszövi a jó értelemben vett szöszmötölés. Az teszi boldoggá, ha minél apróbb alkatrészekből tud valami nagyot, hiteleset alkotni.
A most bemutatott alkotások egytől egyig arról tanúskodnak, hogy az élet szép, alkotni jó, bemutatni öröm. De azt is tanítják nekünk művészek és műveik, hogy rekreációra fordítható időnkben halhatatlanná tudjuk tenni önmagunkat, a minket körülvevő világot, annak egy darabját. A művészet időtlen.
H. V. M.
Fotó: Jámbori Tamás
Körmendi Híradó