Hírek, aktuális / A madárgyűjtemény a múzeumba kerül

2024-08-14 09:17:26
A madárgyűjtemény a múzeumba kerül

Az Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola nevelőtestülete és szülői közössége a rendkívül értékes Molnár Lajos gyűjteményt átadta a körmendi múzeumnak.

Molnár Lajos 1853-ban született Körmenden, majd Molnaszecsődön lett körjegyző. Szabadidejében Körmend és környéke madarait és kisebb állatait maga preparálta és küldte öt világrész ornitológusainak, akiktől cserébe egzotikus madarakat és kisebb emlősöket kapott. A Magyar Madártani Intézet rendszeres megfigyelőjeként évtizedeken keresztül küldte be megbízható madárvonulási jegyzőkönyveit Molnaszecsőd környékéről. Legszívesebben egzotikus madarakkal foglalkozott, egyik  egkiválóbb ismerőjük volt hazánkban.
Magyarországon a Nemzeti Múzeum mellett nála volt megtalálható a legtöbb ilyen madár. Múzeumában mind az öt világrész ornisza képviselve volt, mintegy 340 bel- és 300 külföldi, részben saját kezűleg, művészi módon kikészített, biológiai csoportokban felállított madárral. A gyűjteményt gondozó iskola immár 70 esztendeje volt jó gazdája a preparátumoknak és madártojásoknak. Ifj. Molnár Lajos halála után az 1950-es évek elején a Körmendi Állami Általános Leányiskola vásárolta meg a gyűjteményt, amely 1962-ben új, várkerti épületbe költözött, ahol a folyosón állították ki. 1965 és 1975 között a kastély kocsiszínjében berendezett állandó kiállításon volt látható, majd raktárba került, azután vissza a várkerti iskolába, majd 1985-ben az Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola épületébe. Itt 1997-ben hoztak létre belőle magas színvonalú állandó kiállítást, melyhez látványos katalógus is készült.
Az átvett páratlan gyűjteményt – mely nagy többségben madarakat tartalmaz, néhány emlőssel kiegészítve – a múzeum várkerti kiállítóhelyén, a 2017-ben megnyitott Vadászlakban kívánják bemutatni. Az anyag legkülönlegesebb példányai: havasi csóka (az első hazai bizonyító példányt Molnár Lajos ejtette el), 4 madagaszkári madárfaj (Magyarországon csak ebben a gyűjteményben találhatóak meg), paradicsommadarak (Új-Guineában élő megcsappant állományuk szigorúan védett), kvézál (Guatemala nemzeti jelképe, a gyűjteményben levő példány egyedülálló Magyarországon).
A több mint 100 éves preparátumok tisztítást, restaurálást és konzerválást követően a Vadászlakban lesznek megtekinthetők 2025. május 1-jétől. A kiállítás létrehozására a múzeum egymillió forintos támogatást nyert el NKA pályázaton. Molnár Lajos országos védettséget kapott gyűjteményében mind a hazai, kárpát-medencei, mind az egzotikus anyag jelentős és számottevő tudományos értéket képvisel. Az anyag megőrzése és fenntartása zoológiai, muzeológiai és oktatási szempontból egyaránt fontos.
Hatalmas lehetőség ez intézményünk számára, hiszen ma már nagyon ritkán kerülnek ilyen jelentőségű gyűjtemények múzeumok birtokába.
A múzeum ezúton is köszöni az Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola igazgatójának, Fazekasné Mittli Piroskának, a nevelőtestületnek és szülői közösségnek az ajándékozást!

MP
Fotó: Jámbori Tamás
Körmendi Híradó


 

Eseménynaptár

Hírek, aktuális

2024-09-16 10:50

Sinkovits Imre Filmszínház műsora

2024. szeptember 19. – 2024. szeptember 22.Tovább

2024-09-16 09:52

Áramszüneti tájékoztató

2024.10.17Tovább

2024-09-16 09:41

Áramszüneti tájékoztató

2024.10.14Tovább

2024-09-15 10:42

Több mint hatvan viharkárt számoltak fel a tűzoltók az elmúlt napokban

fák dőltek közútra, járdára, kerékpárútra, épületekre és villanyvezetékreTovább

További hírek

Kövessen minket Facebookon is Felhívások Adatok

Partnereink